Direktni troškovi proizvodnje hleba - brašno, energenti, komunalije - porasli su za petinu, tako da je nužno i povećanje cene vekne, smatraju predstavnici mlinarske i pekarske industrije, ali ne preciziraju kada će i za koliko poskupeti ova namirnica. Zbog rasta cene pšenice posle ovogodišnje žetve, koja dostiže do 14 dinara za kilogram, pojedini mlinari su poslednjih dana podigli cenu brašnu do 20 odsto. Brašno “tip 500” sada je 24 dinara. To znači da će uskoro skočiti i cena hleba, peciva, testenina... Uz rast cena brašna, goriva i kursa evra, vekna belog hleba mogla bi da dostigne cenu između 40 i 50 dinara. To znači da će cena hleba procentualno pratiti cenu brašna, dakle poskupeće do 20 odsto. Već u narednih mesec dana možemo da očekujemo poskupljenje, zavisno od regiona, lokacije, kupovne moći, prometa... Formiranje cene hleba na tržištu je slobodno, tako da će, kao i do sada, cena vekni biti “šarena”. Trenutno je najčešća cena za pola kilograma belog hleba 30 do 40 dinara, mada u unutrašnjosti može da se kupi i povoljnije, po 22 do 25 dinara...
Direktni troškovi proizvodnje hleba - brašno, energenti, komunalije - porasli su za petinu, tako da je nužno i povećanje cene vekne, smatraju predstavnici mlinarske i pekarske industrije, ali ne preciziraju kada će i za koliko poskupeti ova namirnica.
Zbog rasta cene pšenice posle ovogodišnje žetve, koja dostiže do 14 dinara za kilogram, pojedini mlinari su poslednjih dana podigli cenu brašnu do 20 odsto. Brašno “tip 500” sada je 24 dinara. To znači da će uskoro skočiti i cena hleba, peciva, testenina...
- Uz rast cena brašna, goriva i kursa evra, vekna belog hleba mogla bi da dostigne cenu između 40 i 50 dinara - procenjuje Zoran Pralica, predsednik Unije privatnih pekara Srbije. - To znači da će cena hleba procentualno pratiti cenu brašna, dakle poskupeće do 20 odsto. Već u narednih mesec dana možemo da očekujemo poskupljenje, zavisno od regiona, lokacije, kupovne moći, prometa...
Formiranje cene hleba na tržištu je slobodno, tako da će, kao i do sada, cena vekni biti “šarena”. Trenutno je najčešća cena za pola kilograma belog hleba 30 do 40 dinara, mada u unutrašnjosti može da se kupi i povoljnije, po 22 do 25 dinara.
U poslednje tri godine, kaže Pralica, proizvođači nisu menjali cene. Ali sada su troškovi već toliko narasli, posebno kod malih zanatskih pekara, da odlaganje više nije moguće.
Pored hleba i pekarskih proizvoda, potrošači mogu da očekuju i rast cena testenina. Direktor “Mlin testa” iz Šida Ilija Đurić kaže da će zbog korekcije cena sirovina od nekoliko dinara po kilogramu, ova kompanija već od juče, morala je da poveća cene brašna na 21 do 22 dinara po kilogramu.
- Procentualno, za toliko valja očekivati i rast cena testenina - najavljuje Đurić. - Ali, imajući u vidu kupovnu moć stanovništva i konkurenciju na tržištu, još ćemo videti. Ako do promene cenovnika u ovoj robnoj grupi i dođe, oni će na snagu stupiti krajem avgusta ili početkom septembra, a cene će biti povećane za 10 do 20 odsto.
Za razliku od mlinara i pekara, ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević smatra da do poskupljenja brašna i hleba ne bi trebalo da dođe u narednih tri do šest meseci. Jer, mlinari će u tom periodu mleti, a pekari za hleb koristiti brašno koje je pravljeno od pšenice kupljene po ceni od osam do 10 dinara za kilogram iz prethodne godine.
- Svako poskupljenje brašna i hleba u ovom periodu bilo bi špekulativno i neosnovano, jer pšenica ovogodišnjeg roda koristiće se za proizvodnju hleba tek krajem godine - ukazuje ministar Milosavljević.